Kolagen je glavni strukturalni protein u vanćelijskom prostoru i sastavni je deo raznih vrsta vezivnog tkiva u organizmu. Kod sisara predstavlja najzastupljeniji protein, jer je zastupljen u 25–35% ukupne količine telesnih proteina. Sastoji se od međusobno povezanih aminokiselina koje čine vezivno tkivo tetiva, ligamenata i kože. Kolagen se dobija iz želatina koji ima višestruku primenu kako u prehrambenoj tako i u farmaceutskoj industriji. Kada se želatin podvrgne intenzivnoj hidrolizi, dobijaju se suplemenati koji se koriste za očuvanje zdravlja kože, kostiju i zglobova.
Kolagen, kao većinski sastojak naše kože, čini je elestičnom i hidrira je. Organizam sam prirodno proizvodi kolagen ali njegovo prisustvo i regeneracija opada sa starenjem. Da bi se taj proces ublažio, potrebno ga je dodavati ishrani u obliku suplemenata. Tako će se stvoriti zaliha, ali i podstaći prirodna produkcija.
Suplementacija kolagenom poboljšava celokupno zdravlje i izgled. Podstiče regeneraciju kose, noktiju, kože i ligamenata i uopšte hrskavice i vezivnog tkiva čitavog organizma, čime se povećava mogućnost za zdravijim, manje steresnim i kvalitetnijim starenjem.
Postoji 16 tipova kolagena. Četiri glavna su TIP 1, 2, 3 i 4.9
TIP 1: Ovaj tip čini 90% kolagena u našem telu i napravljen je od gusto zbijenih vlakana. Čini strukturu kože, kostiju, hrskavice, tetiva, vezivnog tkiva i zuba.
TIP 2: Sastoji se od labavije zbijenih vlakana i nalazi se u elastičnoj hrskavici koja čini naše zglobove mekšim.
TIP 3: Zadužen za podržavanje zdravlja i strukture mišića, arterija i organa.
TIP 4: Ima ga u skoro svim slojevima kože i pomaže filtraciju.
Prirodni izvori kolagena:
Proizvodnju kolagena u organizmu možemo povećati i unošenjem hrane koja pospešuje proizvodnju istog.
Hrana bogata vitaminom C ( citrusno voće, paprika, jagode…)
Hrana bogata amino kiselinama-
prolin: jaja, pšenica, mlečni proizvodi, kupus špargla i pečurke i
glicin: svinjska i pileća kožica i hrana bogata proteinima.
Bakar: semenke susama, organsko meso, kokos, indijski orah, sočivo.
Kolagena ima u vezivnim tkivima životinja. Posebno bogat izvor kolagena su kosti životinja ( od kojih se priprema čorba naprimer).
Želatin je zapravo kuvani kolagen.
Suplementacija kolagenom:
Na tržištu kod nas se pojavljuje u poslednje vreme više tipova suplemenata. Najčešće pominjani su hidrolizovani kolagen i želatin.
Oba ova tipa su proteini razbijeni na peptide, koji se lakše apsorbuju u orgamnizmu.
Ono što studije imaju zabeleženo je da suplementacijom kolagenom dobijate benefite na sledećim poljima:
Povećanje mišićne mase uz treninge.
Ublažavanje tegoba izazvanih artritisom.
Elastičnost i poboljšanje izgleda kože.
Ukoliko se odlučujete za dodatnu suplementaciju kolagenom, moja preporuka je u prahu ili tečni. Radi se o direktnoj primeni i možete ih lako dodavati smutijima, kašama, čorbama.